top of page

Konec prázdnin

Bohužel, konec prázdnin s sebou ponese klesání teplot, začátek škol, konec dovolených. Zkrátka obecně více práce a ten normální režim, ke kterému se většina z nás nechce vracet. Na druhou stranu u nás v TFP to často znamená i větší zapojení do tvorby, takže co vás od nás čeká a co nás naopak při tvorbě nemine.


Projekt Studénka

Žádná negativní vazba na tři vydané testovací vozy řady Bdt279, Bdt280 a Bp282 nebyla, což znamená, že se mohou vypustit další kusy. To nebude jen tak hned, nebo se jedná o 20 kusů vozů. Nejen tyto vozy, ale již ty vydané obdrží aktualizaci, aby mohly fungovat pod novou aktualizací skriptu.


Rozpracované jsou starší Studénky se světly níže jako např. Bt283. Odhadované dokončení těchto modelů je v prosinci 2024, ale na jejich vydání zatím nemáme datum.


Projekt Y

Oddíl ve vozy řady WLAB
Oddíl ve vozy řady WLAB

Aktualizace skriptu se dotkne již vydaných Y, co jsou zde na webu, ale budeme postupně předělávat zastaralé Y na nový standard a skript. Momentálně je rozpracovaný model vozu řady WLAB, jehož vydání je plánováno na Vánoce.



Projekt X

Rozpracovaný model vozu řady BRm
Rozpracovaný model vozu řady BRm

O tomto projektu jste dlouho neslyšeli a byly tu vydány vozy řady Bmee248. Důvodem, proč se dlouho nic nedělo, byla chyba tvaru na skříni vozu, což si vyžádalo úpravu u všech modelů. Hodláme Bmee248 a další řady (BDbmsee, BDhmsee, Amee, BRcm, BRm, Bcm a ARmee) vydat a navázat na skript, ale časový plán zatím neexistuje.



Projekt ETCF

U skriptové knihovny došlo k velké změně. Aktualizace 0.60 přinese především zjednodušení aktualizací a logičtější existenci knihoven.

  • Knihovna WSL zaniká a veškerý obsah se přesouvá do knihovny VSL.

  • Vznik knihovny WAL, která bude obsahovat zvuky, textury a meshe pro vozy.

  • Oddělení verze skriptů a verze manažera pro inicializaci vozidel

    • Naprogramování presetů (přednastavení) pro naše vozy -> pokud nedojde k aktualizaci struktury manažera na vyšší verzi, nebude potřeba znovu instalovat vozy, ale pouze knihovny.

  • Nová funkce pro vozy: rozsvítit interiér celého vlaku. Je to navození reálné funkce, kterou mají vozy v rozvaděči. Nejedná se o nové uživatelské rozhraní v rámci Trainzu, i když to je v plánu také.


Zvuky spojů

Tato zatím rozpracovaná část skriptu přinese unikátní řešení zvuku spojů. U vozů typu Y už je přidělaný tracksound, který zprostředkovává zvuk styku kolo-kolejnice. Spoje jsme chtěli řešit realisticky skrze skript. Jak to bude fungovat a jaká jsou vlastně řešení, když se nad tím zamyslíme?


Záležitost triggerů

Jeden z nápadu je vytvořit triggery na kolejích, kdy při přejezdu po nich, se spustí zvuk. To umožní absolutní kontrolu nad tím, kde budou a nebudou spoje (bezstykové vs. stykové spoje kolejí | stará vs. nová trať ). Jenže toto řešení by bylo příliš nákladné z hlediska času pro tvůrce map.


Nekoordinovaný cyklus s vlnou

Další nápad je využít cyklus, který bude přehrávat zvuky spojů u každého vozu. Jednoduše je potřeba znát délku vozu a lokaci podvozků a náprav. Vozy ujíždějí svou vzdálenost (délku vozu) a v daném intervalu se postupně spustí vlna, která postupně projde nápravami a při každé spustí to "cinknutí". Toto řešení nijak zvukově nepropojuje sousední vozy, tudíž může vzniknout nesouhra zvuků v celém vlaku, to ale může být i zanedbatelné. Zde jsou potřeba pouze triggery, které budou říkat "tady pouštěj spoje" a "tady ticho".


Nám se ale nelíbilo ani jedno z řešení, tak jsme přišli s tzv. Koordinovanou vlnou spojů!

V čem to vyniká? Ve vlaku bude existovat vozidlo, které bude mít úlohu Leader a zbytek vozidel budou Follower. Leader je vždy ten, který umí pouštět zvuky a je nejpřednější ze všech vozidel podporující zvuky ve směru jízdy vlaku.

Na základě rychlosti se generuje interval a při aktivaci se vygeneruje, který typ zvuku se spustí (zatím máme 5 kategorií zvuku spojů) na základě zvolené pravděpodobnosti. Dojde k již výše zmíněnému cyklu, kterým se spustí u Leadera. Jakmile cyklus dojde na konec, pošle signál následujícímu vozu, který umí pouštět zvuky, a tak to pokračuje dále.

Do tohoto řešení je zakomponováno i přerušení vlny, které může vzniknout přejezdem přes výhybku (plán pro vlastní funkci), nebo herní změna směru vlaku, kterou by tedy uživatel spíše neměl dělat, když zrovna jede z hlediska reálnosti. Možné je také pozastavení vlny, což vznikne, když cyklus probíhá, ale vlak zastaví. V tu chvíli funkce na spoje počítá 1 minutu a pokud v ní nedojde k rozjetí vlaku, tak zruší vlnu.

Cílem této funkce není se přiblížit nápadu s triggery, že přesně na daném místě trati existuje spoj a tam se také spustí zvuk, ale spíše navození pocitu skutečné jízdy s logickým průběhem spojů.


Toto řešení je značně rozpracované a je ve stavu alfa. Přikládáme video k nakouknutí:



286 zobrazení

Σχόλια


bottom of page